Çocuk parkı

Çocukların oyun için temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve sosyal ilişkiler kurmaları için oluşturulmuş özel alanlardır.

Çocuk parkı‘nın ağırlıklı olarak “çocuk eğlence parklarından” oluştuğu söylense de öğretmenler tarafından özenle hazırlanmış nitelikli bir park. Oyun alanı oyuncakları sadece çocuğun fiziksel gücünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun duygusal zekasını ve hayal gücünü de gençleştirir. Dışarıdan kaydırak ve salıncaklardan oluşan bir ürün gibi görünse de bazı özellikleri çocuklar üzerinde doğrudan olumlu etki yaratıyor.

Çocuk parkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Çocuk parkı, ilk olarak 1910’larda İngiltere’de ortaya çıkan bir kavramdır. Hareketsiz bir yaşam tarzına geçiş ve çocukların günlük işlerinden giderek daha fazla kopmasıyla birlikte, çocukların yaşayabileceği bir alana ihtiyaç duyuldu. Üretken olun ve diğer çocuklarla etkileşim kurun. Bu önemi fark eden Charles Wixted, ilk oyun alanını tasarlayıp inşa etmiş ve tarihteki ilk oyun alanı konseptini oluşturmuştur.

Sanayi ürünleri yeterli olmadığı için ilk ürünler ahşapla tasarlandı. Bugün çocuklar için çok tehlikeli görünebilir, ancak kısa sürede o dönemin çocuklarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çocuklar buna çok ilgi gösteriyor, bu da farklı ürünlerin diğer alanlara yerleştirilmesine yardımcı oluyor.

Bu dönemin üreticileri, edindikleri tecrübelerden yola çıkarak çeşitli malzemeleri kullanmaya başladılar ve “metal kızak” fikrini ortaya attılar. Bir parça malzemeyi kaydıraklar haline getirdiler ve kışın snowboard kızakları olan çocuklar tüm mevsim kayak yapmanın keyfini çıkarmaya başladılar.

Bu süreçten sonra sektör haline gelmiş, ardından çeşitli salıncaklar, salıncaklar, oyun setleri ve yüzlerce ürün gelmiştir. Üretici sayısının artmasıyla birlikte bu alandaki rekabetten dolayı kaliteli ürünler ve çeşitli malzemeler üretilmeye başlanmaktadır.

Çocuk parkı Nasıl Yapılır?

Bu çeşitliliği metal ürünler takip etmekte, bunu polietilen ürünler izlemektedir ve bu alandaki son nokta ise “cam elyaf kompozit ürünler”dir. Fiberglas kompozitlerin oyun alanlarında kullanılmasıyla birlikte sektör her türlü ürün, figürin, çizgi film karakteri ve daha fazlası ile çok farklı bir yöne hareket etmiştir. Çocukların hayal gücünü büyülüyor.

Tüm şekiller ahşap veya metal malzemeden yapılamaz, ancak akla gelebilecek her nesne, personel ve evlerle bir oyun alanı ürünü olabilir. Deneyimli heykeltıraş. Örneğin çok gerçekçi bir “korsan gemisi” figürü, klasik bir ahşap gemi figürü yerine bir oyun alanı ürünü olabilir.

Fikirlerinizi Özgürce Yazabilirsiniz!