[ad_1]Dünyanın ilk ahşap gövdeli uydusu WISA Woodsat ile tanışın

Uydu üretmek ve bunu göndermek oldukça pahalı bir iş. Bu yüzden farklı alternatifler aranıyor. Bunlardan birisi dünyanın ilk ahşap gövdeli uydusu WISA Woodsat.

WISA Woodsat, gerçek anlamda ahşap bir gövdeye sahip. Atmosfer dışı şartlara dayanması için özel olarak alüminyum oksit ile kaplanan ve yüksek basınç altında kurutulan ahşap paneller üzerine kurulan uydu, 12 Haziran tarihinde ufak çaplı ilk testine çıktı.

Finlandiya merkezli olarak yapılan ilk denemede balon ile 31 km yükseğe çıkarılan uydu, burada kendisini ilk aşama için kanıtlamış oldu ve geliştirici ekibe güzel veriler sağladı.

“CubeSat” Woodsat, büyük boyutlu bir seçenek değil. Uydu tam olarak 10x10x10 cm boyutlarında ve sadece 1 kg ağırlığında. Ahşap panelleri tutması için köşelerinde alüminyum raylar bulunan uydunun arkasında, Jari Makinen ve Arctic Astronautics yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WISA Woodsat uzaya gerçek anlamda gidecek

Bunu sağlayacak olansa ESA yani Avrupa Uzay Ajansı olacak. Aktarıldığı kadarıyla Woodsat 2021 senesi bitmeden Rocket Lab Electron roket ile alçak dünya yörüngesindeki yerini alacak.

Aktarıldığı kadarıyla bünyesinde iki adet kamera olacak uydu, aynı zamanda bir selfie çubuğu benzeri kola da sahip olacak. Bu alüminyum raylara takılacak kol ve kamera üzerinden geliştirici ekip uydunun gövdesini rahatlıkla görüntüleyebilecek.

Bu uydunun şimdilik özel bir amacı bulunmuyor. Bu uydunun uzaya götürülme amacı şu an için tam olarak gövdenin uzun vadeli testi olacak. Ahşap gövdenin uzay şartlarındaki durumu izlenecek ve buna göre gelecek adımları atılacak.

Ahşap gövdeli uydu, uydu üretimini ucuz hale getirmek adına güzel görünüyor. Ahşap altyapısının büyük boyutlu uydular da kullanılma ihtimali bulunuyor. Ancak bunun için önümüzde uzun bir zaman bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem

Fikirlerinizi Özgürce Yazabilirsiniz!