[ad_1]

Türkiye’de resmi olarak yer alan firmalardan Realme, kısa süre önce önemli bir etkinlik yaptı ve Türkiye pazarı için 5G ürün yol haritasını açıkladı.

Hyundai

GSMA, Counterpoint, Realme ve Qualcomm, 3 Haziran’da online olarak düzenlediği 5G Zirvesi’nin ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Konusu “5G’yi Global Hale Getirmek: Herkes İçin Erişilebilirlik” olan zirvenin ikinci oturumunda 5G’nin Avrupa’da, özellikle Doğu Avrupa’da ve BDT’de nasıl bir etki yarattığından bahsedildi.

Söylendiği kadarıyla Counterpoint görevlilerinden Jan Stryjak, 5G zirvesinde Türkiye’ye dair; “Diğer birçok pazarda olduğu gibi, Türkiye de henüz 5G’yi piyasaya sürmedi ancak sürmeleri an meselesi. Özellikle Mart ayında Türk Telekom ve Nokia tarafından elde edilen dünya 5G hız rekorunun duyurulması başta olmak üzere, denemeler devam etmektedir.

Bu arada, Türkiye’de 1. çeyrekte satılan akıllı telefonların dörtte birinden fazlası 5G özellikliydi, bu nedenle Türkiye 5G için iyi bir konumdadır ve bu yıl ticari 5G hizmetleri başlatıldığında talep artacaktır” açıklamalarında bulundu.

Burada özellikle “Türkiye’de 1. çeyrekte satılan akıllı telefonların dörtte birinden fazlası 5G özellikliydi,” ibaresi dikkat çekiyor. 5G ağı biliyorsunuz henüz Türkiye’de yer almıyor. Ancak çalışmalar sürüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan bu konuda geçtiğimiz ay bir açıklama yapmıştı. Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamayı, 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Realme, 5G zirvesinde Türkiye özelinde başka bilgiler de verdi

“Geçtiğimiz günlerde yapılan GT lansmanı ile çok yakında ilk amiral gemisini Türkiye’ye getireceğini açıklayan Realme, yine bununla beraber yıl içinde 5G donanımlı, daha yüksek performanslı ürünlerini de Türkiye’ye getirecek.

Böylelikle Realme 5G ürünleri ile kullanıcılar ilk defa 5G ağını kullanabilecekler. Realme‘nin 5G zirvesinde ortaya koyduğu 5G yol haritasına göre bu yıl Realme GT, GT serisinin diğer modelleri, yeni nesil sayı serisi ve yepyeni bir Narzo serisini Türkiye’ye getirecek.”

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor

Fikirlerinizi Özgürce Yazabilirsiniz!